Information
Krwotok zewnętrzny
- Szczegóły
- Opublikowano: środa, 10, kwiecień 2013 20:31
- Administrator
- Odsłony: 2474
Krwotok zewnętrzny powstaje najczęściej na skutek mechanicznego uszkodzenia tkanek ciała i naczyń krwionośnych. Jest to stan zagrożenia życia, gdyż przerwanie żył czy tętnic powoduje silny wypływ krwi, co może w konsekwencji doprowadzić do śmierci poszkodowanego. Zapoznaj się z zasadami udzielania pierwszej pomocy!
Pierwsza pomoc w przypadku ataku epilepsji (padaczki)
- Szczegóły
- Opublikowano: niedziela, 10, marzec 2013 10:06
- Administrator
- Odsłony: 3268
Zadławienie
- Szczegóły
- Opublikowano: piątek, 04, styczeń 2013 16:09
- Administrator
- Odsłony: 3035
Zadławienie, z pozoru niegroźne, jest w istocie stanem zagrożenia życia. Całkowita niedrożność dróg oddechowych może doprowadzić do niedotlenienia organizmu, a w jego konsekwencji do utraty przytomności, a nawet zatrzymania akcji serca. Przyczyną zadławienia jest najczęściej utknięcie fragmentu pożywienia w górnej części dróg oddechowych. W przypadku częściowej niedrożności dostęp powietrza do płuc jest możliwy, choć utrudniony. W takiej sytuacji najczęściej pomaga naturalny odruch kaszlu. Jeśli dochodzi do całkowitej niedrożności, osoba poszkodowana nie jest w stanie kaszleć, mówić oraz oddychać. Potrzebna jest pomoc. Omówmy zatem zasady udzielania pierwszej pomocy w przypadku zadławienia osoby dorosłej.
Zasady bezpieczeństwa podczas zimowych zabaw
- Szczegóły
- Opublikowano: środa, 05, grudzień 2012 20:18
- Administrator
- Odsłony: 10316
Dyrektor szkoły przekazuje uczniom i nauczycielom konkretne zasady bezpieczeństwa podczas zimowych zabaw. Egzekwuje od nauczycieli by właściwie sprawowali opiekę nad uczniami.
9 zasad bezpiecznej zabawy śnieżkami
Pozycja bezpieczna
- Szczegóły
- Opublikowano: wtorek, 04, grudzień 2012 16:47
- Administrator
- Odsłony: 2678
Pozycja boczna ustalona - pozycja, będąca jedną z pozycji bezpiecznych, umożliwiająca bezpieczne odzyskanie przytomności osobie nieprzytomnej, posiadającej oddech i inne funkcje życiowe. Pozycja boczna ustalona uniemożliwia zapadanie się języka na tylną ścianę gardła, co u nieprzytomnego może spowodować niedrożność dróg oddechowych i w wyniku tego śmierć. Dzięki jej zastosowaniu zmniejsza się ryzyko zadławienia się osoby poszkodowanej treścią ewentualnych wymiocin, bądź płynów znajdujących się w jamie ustnej, które (jeśli zaistnieją) samoistnie z niej wypływają.